Yhteystiedot

Toimisto

Postiosoite

Kirkon Ulkomaanapu / Changemaker
PL 210, 00131 Helsinki

Käyntiosoite

Eteläranta 8
00130 Helsinki

Sähköposti

toimisto@changemaker.fi

Tiimi

Puheenjohtaja

Jaro Karkinen

puheenjohtaja@changemaker.fi

Olen 24-vuotias historian opiskelija Jyväskylästä ja jatkuvasti kuukauden päässä maisteriksi valmistumisesta. Olen ollut mukana Changemakerin toiminnassa vuodesta 2009 lähtien ja tänä vuonna toimin verkostojn puheenjohtajana. Minuun voi olla yhteydessä missä tahansa asiassa. Vapaa-ajallani yritän aloitella kirjailijanuraa, pelaan shakkia ja koulutan (huonolla menestyksellä) koiraani.

Varapuheenjohtaja

Hanna Ylikangas

hanna.ylikangas@changemaker.fi

Olen 22-vuotias pian valmistuva teologian kandidaatti ja valtiotieteiden ylioppilas Helsingistä. Toimin Changemakerissa varapuheenjohtajana, eli vastaan erityisesti verkoston kansainvälisistä asioista ja suhteista muiden maiden Changemaker-verkostoihin. Lisäksi tuen puheenjohtajaa ja toimin hänen oikeana kätenään.

Tapahtuma- ja kampanjavastaava

Helmi Nevalainen

helmi.nevalainen@changemaker.fi

Olen Helmi, 20-vuotias ympäristötieteiden opiskelija Helsingistä. Changemakerin tiimissä toimin tapahtuma- ja kampanjavastaavana, eli hoidan erityisesti kampanjoihin liittyvien tapahtumien suunnittelua ja organisointia. Olen mukana myös esimerkiksi YK-nuorten hallituksessa ja WWF:n Nuorten tiimissä. Tänä vuonna haluan päästä toteuttamaan erilaisia mielenkiintoisia tapahtumia ja saada yhä useamman ihmisen kiinnostumaan Changemakerin toiminnasta.

Tapahtuma- ja koulutusvastaava

Julia Manni

julia.manni@changemaker.fi

Olen opiskelija Helsingistä. Pidän erityisen paljon lumilautailusta, surffaamisesta, metsistä, talvesta sekä vegaanisesta tuorepuurosta. Verkostossa vastaan erityisesti Changemaker-viikonlopuista ja muista koulutuksista, lisäksi toimin Espoon paikallisryhmässä yhteyshenkilönä.

Vaikuttamistoiminnan vastaava

Matias Uusisilta

matias.uusisilta@changemaker.fi

Olen 25-vuotias uskontotieteiden maisteriopiskelija Uppsalan yliopistossa. Tiimissä toimin vaikuttamistyönvastaavana eli vastaan Changemakerin teemaryhmien vaikuttamistoiminnasta, sekä tiimin ja ryhmien välisestä kommunikaatiosta. Changemakerissä olen toiminut jo usean vuoden ja pidän järjestöä hyvänä tapana päästä vaikuttamaan päätöksiin, jotka vaikuttavat maailman kaikista heikoimmassa asemassa oleviin.

Tiedotusvastaava

Iida Silfverhuth

iida.silfverhuth@changemaker.fi

Olen Iida, Helsingissä opiskeleva valtiotieteiden ylioppilas. Olen tänä vuonna Changemakerin tiimin tiedotusvastaava, eli hoidan periaatteessa CM:n somea (toki monien apukäsien kanssa), nettisivuja ja tuen Globalistia työssään. Viimeisin pesti onkin minusta erityisen mukava, koska toimin viime vuoden Globalistin toimitussihteerinä. Jos saisin valita maailmassa yhden asian, jonka muuttaisin, se olisi välinpitämättömyyden poistaminen.

Jäsenvastaava

Laura Tiitu

laura.tiitu@changemaker.fi

Työntekijät

Changemaker-koordinaattori

Sara Latvus

sara.latvus@kua.fi

050 342 3799

• Vaikuttamistoiminta ja kampanjat
• Globalisti-lehden tuki
• Viestintä

Changemaker-koordinaattori

Katariina Väisänen

katariina.vaisanen@kua.fi

050 441 8820

• Tapahtumat ja koulutus
• Hallinto ja laskutusasiat
• Yhteydet seurakuntiin ja kirkon kasvatustyöhön

Globalisti

Päätoimittaja

Virve Louekari

paatoimittaja@changemaker.fi

Toimitussihteeri

Ella Lautaniemi

toimitussihteeri@changemaker.fi

Teemaryhmät

Rauha

Yhteyshenkilö

Matias Uusisilta

matias.uusisilta@changemaker.fi

Rauharyhmässä perehdytään erilaisiin rauhaan ja konflikteihin liittyviin teemoihin. Tule tutustumaan teemoihin ja ideoimaan, miten niihin voisi vaikuttaa!

Liity rauharyhmän sähköpostilistalle (avautuu uuteen ikkunaan).

Liity rauharyhmän Facebook-ryhmään (avautuu uuteen ikkunaan).

Talous

Yhteyshenkilö

Jessica Salmivuori

jessica.salmivuori@changemaker.fi

Talousryhmässä perehdytään maailmantalouden epäoikeudenmukaisuuteen. Tervetuloa mukaan!

Liity talousryhmän sähköpostilistalle (avautuu uuteen ikkunaan).

Liity talousryhmän Facebook-ryhmään (avautuu uuteen ikkunaan).

Ympäristö

Yhteyshenkilö

Jaro Karkinen

jaro.karkinen@changemaker.fi

Ympäristöryhmässä perehdytään ympäristöön ja kestävään kehitykseen liittyviin teemoihin. Tervetuloa mukaan!

Liity ympäristöryhmän sähköpostilistalle (avautuu uuteen ikkunaan).

Liity ympäristöryhmän Facebok-ryhmään (avautuu uuteen ikkunaan).

Paikallisryhmät

Espoo

Yhteyshenkilö

Julia Manni

julia.manni@changemaker.fi

Espoon paikallisryhmä toimii Espoonlahden seurakunnan yhteydessä. Ryhmä kokoontuu syksyllä 2018 joka toinen torstai alkaen 30.8. Tapaamiset klo 17.30-19.00 osoitteessa Soukantie 13, 02360 Espoo.

Liity Espoon ryhmän sähköpostilistalle (avautuu uuteen ikkunaan).

Ryhmä viestii aktiivisesti myös omassa Whatsapp-ryhmässä. Lisätietoja toiminnasta Julia Mannilta.

Helsinki

Yhteyshenkilö

Patrick Ahlstrand

patrick.ahlstrand@gmail.com

Jyväskylä

Yhteyshenkilö

Riikka Rautiainen

riikka.s.rautiainen@student.jyu.fi

Ryhmä kokoontuu joka toinen viikko ja tiedottaa toiminnastaan aktiivisesti sähköpostitse. Liity Jyväskylän ryhmän sähköpostilistalle (avautuu uuteen ikkunaan).

Syksyn 2018 ensimmäinen tapaaminen on keskiviikkona 12.9. klo 17.

Kuopio

Liity Kuopion ryhmän sähköpostilistalle (avautuu uuteen ikkunaan).

Tampere

Yhteyshenkilö

Anni Valden

anni.valden@gmail.com

Seinäjoki

Yhteyshenkilö

Eve Rantasalo

eve.rantasalo@changemaker.fi

Seinäjoen uusi ryhmä on käynnistämässä toimintaansa, tule siis mukaan suunnittelemaan syksyä! Ensimmäinen tapaaminen on 7.8., lisätietoa tulossa pian.

Ryhmä viestii toiminnastaan aktiivisesti Instagramissa (avautuu uuteen ikkunaan).

Voit liittyä myös Seinäjoen ryhmän sähköpostilistalle (avautuu uuteen ikkunaan).