Yhteystiedot

Toimisto

Postiosoite

Kirkon Ulkomaanapu / Changemaker
PL 210, 00131 Helsinki

Käyntiosoite

Eteläranta 8
00130 Helsinki

Sähköposti

toimisto@changemaker.fi

Tiimi

Puheenjohtaja

Petteri Näreikkö

puheenjohtaja@changemaker.fi

Olen kansainvälisiin suhteisiin, alkuperäiskansojen oikeuksiin ja kestävään kehitykseen erikoistunut yhteiskuntatieteiden jatko-opiskelija. Minua innoittaa erityisesti Changemakerin ote globaalikasvatukseen, minkä olen huomannut Suomessa melko harvinaiseksi. Changemakerin ohessa toimin Suomen Partiolaisten Ugandassa toteutettavan kehitysyhteistyöhankkeen projektityöryhmässä. Vapaa-ajallani harrastan triathlonia, joskin viime aikoina se on jäänyt vähemmälle.

Varapuheenjohtaja

Anne Heikkinen

anne.heikkinen@changemaker.fi

Olen 26-vuotias helsinkiläistynyt teologian opiskelija. Olen ollut mukana Changemakerissa vuodesta 2013. Tänä vuonna toimin Changemakerin varapuheenjohtajana, eli tuen puheenjohtajaa työssään ja vastaan Changemakerin kansainvälisistä asioista. Opiskelun ohella toimin erilaisissa kirkkoon ja kansainvälisyyteen liittyvissä luottamus- ja vapaaehtoistehtävissä ja harrastan musiikkia. Changemakerissa minulle tärkeimpiä asioita ovat mukana olevat ihmiset, nuorten tekemä vaikuttamistyö sekä työskentely rauhan ja ympäristön puolesta.

Kampanjavastaava

Essi Kurki

essi.kurki@changemaker.fi

Olen Essi, historian opiskelija Helsingistä. Lähdin mukaan Changemakerin toimintaan oltuani kevään 2019 harjoittelijana verkostossa. Tiimissä toimin kampanjavastaavana, eli vastaan erityisesti pääkampanjastamme. Vapaa-ajallani nautin liikunnasta, dokumenttielokuvien katselusta ja neulomisesta.

Kansainvälisen vaikuttamistoiminnan vastaava

Anna Joutsijoki

anna.joutsijoki@changemaker.fi

Vaikuttamistoiminnan vastaava

Amin Ali

amin.ali@changemaker.fi

Olen Amin Ali ja opiskelen yhteisöpedagogiksi etänä työn ohella Espoon kaupungilla kulttuuriohjaajana. Changemakerin lisäksi vapaa-ajallani harrastan lukemista ja urheilua. Olen ensimmäistä kertaa Changemakerin tiimissä, ja odotan innolla työskentelyä upean porukan kanssa!

Koulutusvastaava

Joanna Slama

joanna.slama@changemaker.fi

Paikallisryhmävastaava

Oona Erkka

oona.erkka@changemaker.fi

Olen paljon puuhaileva opiskelija Espoosta. Pidän urheilusta kaikissa muodoissa, mutta lemppareiksi nousevat tanssi sekä kiipeily. Luonto on myös lähellä sydäntäni ja lähimetsissä onkin tullut monet retket retkeiltyä. Olen reilun vuoden ollut Espoon paikallisryhmän jäsen ja viime vuoden alussa aloitin siellä yhteyshenkilönä. Paikallisryhmävastaavana toivonkin saavani eri ryhmien välille vielä enemmän yhteydenpitoa.

Ruotsinkielisestä toiminnasta vastaava

Linnea Parkatti

linnea.parkatti@changemaker.fi

Hei! Olen Linnea, 2003 syntynyt lukiolainen Turusta. Tulin mukaan Changemakeriin saadakseni suuremman mahdollisuuden vaikuttaa maailman epäkohtiin, erityisesti luonto- ja ilmastokysymyksiin.

Työntekijät

Changemaker-koordinaattori

Lauri Leivo

lauri.leivo@kua.fi

050 342 3799

• Kampanjat
• Globalisti-lehden tuki
• Viestintä

Changemaker-koordinaattori

Sini Tyvi

sini.tyvi@kua.fi

050 441 8820

• Tapahtumat ja kouluttaminen
• Hallinto
• Yhteydet seurakuntiin ja kirkon kasvatustyöhön

Globalisti

Toimitussihteeri

Katriina Kontuniemi

toimitussihteeri@changemaker.fi

Teemaryhmät

Rauha

Yhteyshenkilö

Amin Ali

amin.ali@changemaker.fi

Rauhan kysymyksiin keskittyvässä vaikuttamistyössä perehdytään erilaisiin rauhaan ja konflikteihin liittyviin teemoihin. Vuonna 2020 pääkampanja keskittyy nuorten keinoihin luoda rauhaa ja toimia vihapuhetta vastaan. Changemaker on myös mukana 2250-verkostossa.

Talous

Yhteyshenkilö

Essi Kurki

essi.kurki@changemaker.fi

Talous-teeman puitteissa  perehdytään mm. maailmantalouden epäoikeudenmukaisuuteen sekä vero- ja yritysvastuukysymyksiin. Toiminnan tavoitteena on tunnistamaan taloudellista epätasa-arvoa luovia rakenteita ja löytää keinoja muuttaa niitä. Vuonna 2020 olemme mukana mm. #430-kampanjassa.

Ympäristö

Yhteyshenkilö

Linnea Parkatti

linnea.parkatti@changemaker.fi

Ympäristö, kestävä kehitys ja ilmastokysymykset ovat tärkeitä teemoja Changemakerin vaikuttamistoiminnassa ja seuraamme niihin liittyvää keskutestelua ja ideoimme keinoja vaikuttaa.

Paikallisryhmät

Espoo

Yhteyshenkilö

Oona Erkka

oona.erkka@gmail.com

Espoon paikallisryhmä toimii Espoonlahden seurakunnan yhteydessä. Ryhmä kokoontuu keväällä 2019 17.1. alkaen. Tapaamiset osoitteessa Soukantie 13, 02360 Espoo.

Liity Espoon ryhmän sähköpostilistalle (avautuu uuteen ikkunaan).

Ryhmä viestii aktiivisesti myös omassa Whatsapp-ryhmässä. Lisätietoja toiminnasta Oona Erkalta.

Joensuu

Yhteyshenkilö

Odeya Toivanen

odeya.toivanen@gmail.com

Liity Joensuun ryhmän sähköpostilistalle (avautuu uuteen ikkunaan).

Jyväskylä

Yhteyshenkilö

Riikka Rautiainen

riikka.s.rautiainen@student.jyu.fi

Ryhmä kokoontuu joka toinen viikko ja tiedottaa toiminnastaan aktiivisesti sähköpostitse. Liity Jyväskylän ryhmän sähköpostilistalle (avautuu uuteen ikkunaan).

Tampere

Yhteyshenkilö

Petteri Näreikkö

petteri.nareikko@changemaker.fi

Turku

Yhteyshenkilö

Angelica Saari

angelica.saari@changemaker.fi